INDRET.dk - Eksklusivt online showroom med møbler, belysning, design og indretning til erhverv
Hent inspiration til indretning fra mere end 100 high-end leverandører, se de nyeste temaer, profiler, projekter og messe-omtaler.

Nyheder

Lammhults og Abstracta inviterer INDRET.dk's læsere til FORÅRSMINGLE - book plads nu!
Se vores nyheder og mød designeren Anya Sebton

Kvadrat Celebrates Hallingdal 65
For at fejre sit første og mest ikoniske tekstil, Hallingdal 65, har Kvadrat inviteret syv internationale kuratorer til at udvælge designtalenter fra syv centrale regioner

Le Klint: The TUBE - Milano
“inside – out” - et visionært samarbejde om lys og skygge, form og materiale

Tema nyt

Tema om lys: Lys fra krystaller

Profiler

Chairman blev møbelklassiker ved et tilfælde…
Siden sin ”fødsel” i 1991 har Chairman-stolen solgt mere end 50.000 eksemplarer – og stolen holder prisen på web-auktioner, for Chairman er tidløs, komfortabel og eksklusiv

Projekter

Elevatortårn i ”Det levende hus” hos Tryg
Fridbjørg arkitekter, som har stået for implementeringen af projektet, har tegnet en ”kulturel grøn” udsmykning af et elevatortårn

Fraster har indrettet advokatfirma Norbom & Vinding samt Toldboden, Århus
Se hvordan de har løst problemer med støjdæmpning og trinlydsdæmpning

Messer

Light + Building 2012 - optakt
Belysning, integreret bygningsteknologi og energieffektivitet

MAISON&OBJET fortsætter succesen!
Trods krisen fortsætter besøgstallet med at stige på MAISON&OBJET

Nyhedsbrev
Tilmeld dig til nyhedsbrev

FN-rådssal genskabes i Finn Juhls ånd

Tekst:

Når Formynderskabsrådssalen i FN i New York til næste år skal restaureres, sker det i den danske arkitekt Finn Juhl’s ånd. Det betyder, at rådsmedlemmerne igen skal sidde i Finn Juhls oprindelige stol som nyproduceres i et antal af 260 stk. af  designvirksomheden Onecollection A/S, Ringkøbing. Salen skal stå færdig til Finn Juhls 100 års fødselsdag 30. januar 2012.

Formynderskabsrådssalen, der også kaldes Finn Juhl salen, fremstår i dag meget nedslidt på grund af den intense brug gennem årene. Samtidig har to ombygningsprojekter i 1964 og i 1977, begrundet i det forøgede medlemsantal i FN, betydet, at den nyværende udformning ikke er i overensstemmelse med Finn Juhls grundlæggende designtanke.

”Finn Juhl-salen er blandt de mest benyttede sale i FN og er et internationalt udstillingsvindue for dansk design og arkitektur. Samtidig med, at vi viderefører et stykke dansk kulturarv, vil vi med en
designkonkurrence tilføre salen nye danske design-elementer, som bringer den ind i en moderne virkelighed ” Citat kulturminister Per Stig Møller.
 
 Finn Juhl salen bliver årligt brugt til cirka 400 forskellige møder og kulturbegivenheder, og hvert år passerer cirka 400.000 turister igennem på deres rundtur i FN.
-Det glæder os meget, at den meget nedslidte rådssal nu rekonstrueres i alle detaljer og ført tilbage til sit oprindelige udtryk fra 1951, siger Henrik Sørensen, direktør i Onecollection A/S, der har rettighederne til Finn Juhls møbler worldwide.
 
Et ”gesamtkunstwerk”
Finn Juhls oprindelige indretning af Formynderskabsrådssalen i 1950 – 1952 var en totalindretning – et komplet greb om hele rummet med møbler, gulvtæpper, vægge, loft, installationer, gardiner, lamper, farvesætning og kunstnerisk udsmykning, som på enhver måde må betegnes som et højdepunkt i Finn
Juhls interiør- og møbelkunst. -Rummet kan derfor beskrives som et ”gesamtkunstverk” – et værk, hvor en enkelt arkitekt har skabt et helt unikt interiør, hvor helhed og detalje spiller sammen og er hinandens forudsætning, forklarer Henrik Sørensen.
-Vi har i mere end 10 år arbejdet med at udbrede viden om Finn Juhl og hans fantastiske møbler i hele verden og hans design er efter en dvaleperiode på et halvt århundrede nu mere aktuelle end nogensinde før. Finn Juhl salen i FN er et unikt stykke dansk arkitektur i verdensklasse og vi er meget stolte over at være en del af dette projekt, der er meget krævende såvel teknisk, som håndværksmæssigt siger Henrik Sørensen.
 
Designkonkurrence
I forbindelse med projektet har Kulturministeriet udskrevet en designkonkurrence og inviteret fem designere til at konkurrere om at skabe nye mødeborde og en ny stol til Finn Juhl salen. Disse møbler skal også produceres af Onecollection, der har én af de fem pladser i dommerkomitéen.
De fem designere blev udvalgt i december 2010 af Udvalget for Design og Kunsthåndværk under Statens Kunstfond.
• Kasper Salto (i partnerskab med Thomas Sigsgaard)
• Mia Gammelgaard
• Christian Flindt
• Hans Sandgren Jakobsen
• Søren Ulrik Petersen

www.onecollection.dk