INDRET.dk - Eksklusivt online showroom med møbler, belysning, design og indretning til erhverv
Hent inspiration til indretning fra mere end 100 high-end leverandører, se de nyeste temaer, profiler, projekter og messe-omtaler.
Lammhults og Abstracta inviterer INDRET.dk's læsere til FORÅRSMINGLE - book plads nu!
Se vores nyheder og mød designeren Anya Sebton
Kvadrat Celebrates Hallingdal 65
For at fejre sit første og mest ikoniske tekstil, Hallingdal 65, har Kvadrat inviteret syv internationale kuratorer til at udvælge designtalenter fra syv centrale regioner
Le Klint: The TUBE - Milano
“inside – out” - et visionært samarbejde om lys og skygge, form og materiale
Tema om lys: Lys fra krystaller
Chairman blev møbelklassiker ved et tilfælde…
Siden sin ”fødsel” i 1991 har Chairman-stolen solgt mere end 50.000 eksemplarer – og stolen holder prisen på web-auktioner, for Chairman er tidløs, komfortabel og eksklusiv
Elevatortårn i ”Det levende hus” hos Tryg
Fridbjørg arkitekter, som har stået for implementeringen af projektet, har tegnet en ”kulturel grøn” udsmykning af et elevatortårn
Fraster har indrettet advokatfirma Norbom & Vinding samt Toldboden, Århus
Se hvordan de har løst problemer med støjdæmpning og trinlydsdæmpning
Light + Building 2012 - optakt
Belysning, integreret bygningsteknologi og energieffektivitet
MAISON&OBJET fortsætter succesen!
Trods krisen fortsætter besøgstallet med at stige på MAISON&OBJET
Nyhedsbrev
Tilmeld dig til nyhedsbrev
Tekst:
Når Formynderskabsrådssalen i FN i New York til næste år skal restaureres, sker det i den danske arkitekt Finn Juhl’s ånd. Det betyder, at rådsmedlemmerne igen skal sidde i Finn Juhls oprindelige stol som nyproduceres i et antal af 260 stk. af designvirksomheden Onecollection A/S, Ringkøbing. Salen skal stå færdig til Finn Juhls 100 års fødselsdag 30. januar 2012.
Formynderskabsrådssalen, der også kaldes Finn Juhl salen, fremstår i dag meget nedslidt på grund af den intense brug gennem årene. Samtidig har to ombygningsprojekter i 1964 og i 1977, begrundet i det forøgede medlemsantal i FN, betydet, at den nyværende udformning ikke er i overensstemmelse med Finn Juhls grundlæggende designtanke.