INDRET.dk - Eksklusivt online showroom med møbler, belysning, design og indretning til erhverv
Hent inspiration til indretning fra mere end 100 high-end leverandører, se de nyeste temaer, profiler, projekter og messe-omtaler.

Nyheder

Sayl
Stoleserien Sayl, designet af Yves Béhar, og den er noget af et nybrud inden for siddekomfort.

PineApple-lampen
Designet af Frank Kerdil

E-luminous
Spændende og inspirerende belysningsprojekter fra hele verden

Tema nyt

Tema om lys: Lys fra krystaller

Profiler

Chairman blev møbelklassiker ved et tilfælde…
Siden sin ”fødsel” i 1991 har Chairman-stolen solgt mere end 50.000 eksemplarer – og stolen holder prisen på web-auktioner, for Chairman er tidløs, komfortabel og eksklusiv

Projekter

Elevatortårn i ”Det levende hus” hos Tryg
Fridbjørg arkitekter, som har stået for implementeringen af projektet, har tegnet en ”kulturel grøn” udsmykning af et elevatortårn

Fraster har indrettet advokatfirma Norbom & Vinding samt Toldboden, Århus
Se hvordan de har løst problemer med støjdæmpning og trinlydsdæmpning

Messer

CRAZY – hovedtemaet på MAISON&OBJET
20. – 24. januar 2012 i Messecenter Paris-Nord Villepinte

imm cologne 2012 - optakt
Fra januar 16-22 2012, åbner den internationale indretningsmesse imm cologne dørene.

Nyhedsbrev
Tilmeld dig til nyhedsbrev

Face-lift til akademiet

Sorø Akademi har sat sig i spidsen for Naturvidenskabernes Team Danmark. Det er sket med åbningen af et Science Center med plads til 88 studerende på kollegieværelser

Tekst: Poul Sabroe
Foto: Peter Jørgensen

- Det er kvalitet hele vejen!
Teknisk afdelingsleder på Stiftelsen Sorø Akademi, Jens Kristian Poulsen, er synligt stolt, mens han viser rundt på akademiets 2500 m2 store Science Center: Alt er arkitekttegnet og specialfremstillet ned til mindste garderobe locker. Selv briksene på centrets tilhørende kollegium, hvor op til 88 studerende kan bo, er håndtegnet af projektets arkitekter, Kjaer & Richter. Det er kvalitetens adelsmærke, at selv små detaljer er udført med rettidig omhu. Samtidig er det en kendt overskrift på det meste, som A.P. Møller Fonden har med at gøre.
Og det er netop tilfældet her på Sorø Akademis Science Center. Ud af de 150 mio. kroner, som center og kollegium har kostet, er de 130 betalt af en donation fra A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene Formaal. Det formål er her i Sorø at sikre, at nationen også i kommende generationer er selvforsynende med naturvidenskabsfolk, gerne i H.C. Ørsted-ligaen.

Laboratorier

Det bemærkes just fra indgangspartiets udstillingsmontrer, udført i en let, elegant fiberbeton efter specialdesign af Kjaer & Richter, frem til overetagens laboratorier, der ikke altid vælger den nemme vej. Den havde været at møblere med serieproduceret inventar, men her ses specialproduktion efter egne tegninger i samarbejde med Kjaer & Richter og realiseret af PO Inventar. På samme etage er der også projektlokaler, mødefaciliteter og fællesområder.
Selv centrets auditorium går sine egne veje: Midt i bygningen optræder det som en versionering af det gammelkendte atrium. Efter bygherrens krav til bekvem og effektiv polering - er auditoriet nedsænket i terrænet. Herfra sikrer en terrasseret opbygning af siddepladserne, at alle ser og hører optimalt. Pladserne strækker sig i to modsatte retninger, grupperet omkring auditoriets scene, der fremtræder som en arena med speialfremstillet podium, udført af Bruno Hansens Snedkerier.

Opdeling

Midt på kan scenen opdeles med mobile Habila foldevægge, så dette ene auditorium efter behov kan blive til to. Til den ene side sidder tilskuerne på terrassetrin med læderpuder i røde og solgule nuancer, integreret som en del af centrets ankomstområde. Det er også en løsning, der er virkeliggjort af de dygtige håndværkere fra Sorø, Bruno Hansens Snedkerier. Til den anden side er der traditionel auditorieopbygning på konferencestole fra Getama. Den totale kapacitet er 250.

I alt tre plan afsluttes med en tagterrasse. Kvaliteten fortsætter i kollegiet, nært tilstødende opført til Science Centrets alumner. Her bemærkes især værelsernes praktiske indretning med specialproducerede brikse og et studiearrangement med arbejdsbord og skabe. Bøg er den foretrukne træsort, inspireret af Stiftelsen Sorø Akademis kommercielle interesser i det lokale skovbrug. Således også på værelserne, hvor bøgen optræder naturel og i en sortbejdset version, alt fremstillet efter arkitekternes tegninger af Bruno Hansens Snedkerier.