INDRET.dk - Eksklusivt online showroom med møbler, belysning, design og indretning til erhverv
Hent inspiration til indretning fra mere end 100 high-end leverandører, se de nyeste temaer, profiler, projekter og messe-omtaler.

Nyheder

Lammhults og Abstracta inviterer INDRET.dk's læsere til FORÅRSMINGLE - book plads nu!
Se vores nyheder og mød designeren Anya Sebton

Kvadrat Celebrates Hallingdal 65
For at fejre sit første og mest ikoniske tekstil, Hallingdal 65, har Kvadrat inviteret syv internationale kuratorer til at udvælge designtalenter fra syv centrale regioner

Le Klint: The TUBE - Milano
“inside – out” - et visionært samarbejde om lys og skygge, form og materiale

Tema nyt

Tema om lys: Lys fra krystaller

Profiler

Chairman blev møbelklassiker ved et tilfælde…
Siden sin ”fødsel” i 1991 har Chairman-stolen solgt mere end 50.000 eksemplarer – og stolen holder prisen på web-auktioner, for Chairman er tidløs, komfortabel og eksklusiv

Projekter

Elevatortårn i ”Det levende hus” hos Tryg
Fridbjørg arkitekter, som har stået for implementeringen af projektet, har tegnet en ”kulturel grøn” udsmykning af et elevatortårn

Fraster har indrettet advokatfirma Norbom & Vinding samt Toldboden, Århus
Se hvordan de har løst problemer med støjdæmpning og trinlydsdæmpning

Messer

Light + Building 2012 - optakt
Belysning, integreret bygningsteknologi og energieffektivitet

MAISON&OBJET fortsætter succesen!
Trods krisen fortsætter besøgstallet med at stige på MAISON&OBJET

Nyhedsbrev
Tilmeld dig til nyhedsbrev

Jönsson DesignLab - ny afdeling for indretning

Jönsson Invent a/s har overtaget aktiviteterne i Dynamo Studio A/S og Anne Krogh & Co ApS og skaber hermed det nye Jönsson DesignLab

Som led i udviklingen af et nyt dansk designhus for indretning og inventar overtager og viderefører Jönsson Invent a/s alle aktiviteter i Dynamo Studio A/S og Anne Krogh & Co ApS. Indretningsarkitekter og designere MDD Marianne Fryland og Anne Krogh ansættes som designansvarlige.

- Vi tror, at markedet for brandorienteret og profilskabende helhedskoncepter inden for indretning vil vokse markant i de kommende år, og vi har over det sidste års tid arbejdet på at flytte virksomhedens fokus fra produktion af enheder til produktion af nøglefærdige projekter.

- Nu sætter vi turbo på det arbejde, og vi er stolte over at kunne søsætte en ny designbaseret afdeling, Jönsson DesignLab, med to af landets førende og uafhængige indretningsarkitekter i spidsen for Jönsson Invent a/s.

Det er Frank Duelund, direktør og medejer i det 113 år gamle inventarfirma Jönsson Invent a/s, der tager hul på udviklingen af et nyt kapitel i firmaets historie – et kapitel, der over de kommende år skal positionere firmaet som førende dansk rådgiver med speciale i produktudvikling og individuelle helhedskoncepter for indretning inden for hotel- og erhvervsområdet.

- Marianne og Anne vil som designere og rådgivere i tæt samspil med vores dygtige produktionsteam og projektledere sætte fokus på design og indretning gennem åbne samarbejder med eksterne arkitekter, designere og bygherrer på tværs af fag og tradition, siger Frank Duelund.

- DesignLab kan fra dag ét imødekomme alle ønsker til professionel rådgivning i forbindelse med indretning, produktudvikling og design. Vi har kompetencerne til at udvikle helhedsorienterede indretningskoncepter, der præcis matcher den profil, den enkelte virksomhed ønsker, siger Frank Duelund.

Reference Jønsson Design Lab (Dynamo Studio)

21/6/11

Links

Crowne Plaza hotel
Jönsson DesignLab

Frank Duelund, Marianne Fryland og Anne Krogh