INDRET.dk - Eksklusivt online showroom med møbler, belysning, design og indretning til erhverv
Hent inspiration til indretning fra mere end 100 high-end leverandører, se de nyeste temaer, profiler, projekter og messe-omtaler.

Nyheder

Lammhults og Abstracta inviterer INDRET.dk's læsere til FORÅRSMINGLE - book plads nu!
Se vores nyheder og mød designeren Anya Sebton

Kvadrat Celebrates Hallingdal 65
For at fejre sit første og mest ikoniske tekstil, Hallingdal 65, har Kvadrat inviteret syv internationale kuratorer til at udvælge designtalenter fra syv centrale regioner

Le Klint: The TUBE - Milano
“inside – out” - et visionært samarbejde om lys og skygge, form og materiale

Tema nyt

Tema om lys: Lys fra krystaller

Profiler

Chairman blev møbelklassiker ved et tilfælde…
Siden sin ”fødsel” i 1991 har Chairman-stolen solgt mere end 50.000 eksemplarer – og stolen holder prisen på web-auktioner, for Chairman er tidløs, komfortabel og eksklusiv

Projekter

Elevatortårn i ”Det levende hus” hos Tryg
Fridbjørg arkitekter, som har stået for implementeringen af projektet, har tegnet en ”kulturel grøn” udsmykning af et elevatortårn

Fraster har indrettet advokatfirma Norbom & Vinding samt Toldboden, Århus
Se hvordan de har løst problemer med støjdæmpning og trinlydsdæmpning

Messer

Light + Building 2012 - optakt
Belysning, integreret bygningsteknologi og energieffektivitet

MAISON&OBJET fortsætter succesen!
Trods krisen fortsætter besøgstallet med at stige på MAISON&OBJET

Nyhedsbrev
Tilmeld dig til nyhedsbrev

Cph Square får ny ejer

Den sjællandske møbel- og inventarproducent Bruno Hansen har overtaget Valby-virksomheden Cph Square, og fremtiden kan meget vel byde på yderligere opkøb.
Godt to år efter købet af Sorø Stolefabrik har Bruno Hansen Snedkerier foretaget endnu en markant investering.

Slagelse-virksomheden har pr. 1. marts overtaget aktiviteterne i Cph Square, og for administrerende direktør Hans-Jørgen Bruno Hansen er det dermed lykkedes at slå to fluer med ét smæk:
- Vi har i en periode søgt efter virksomheder, der dels kan bringe os nærmere forbrugeren og dels er etableret inden for køkkenbranchen. Med købet af Cph Square har vi fundet en virksomhed, der kan begge dele, fortæller direktøren.

Han forklarer, at Cph Square samtidig har haft brug for et springbræt til at gøre sig gældende ved større projekter hos arkitekter og udviklingsselskaber, og nyerhvervelsen kan på den måde skabe synergi begge veje.

På udkig efter yderligere opkøb
Hans-Jørgen Bruno Hansen oplyser, at Cph Square vil fortsætte som et selvstændigt selskab, præcis som det var tilfældet ved overtagelsen af Sorø Stolefabrik.Denne konstruktion vil endvidere blive anvendt ved fremtidige opkøb, som meget vel kan være nært forestående:
- Jeg vil ikke lægge skjul på, at vi er på udkig efter nye ekspansionsmuligheder. Jeg vil ikke afsløre yderligere detaljer, men vores fokus er at sikre afsætningen for den eksisterende produktion, siger direktøren.

kilde: Wood Supply

Links

Bruno Hansen Snedkerier