INDRET.dk - Eksklusivt online showroom med møbler, belysning, design og indretning til erhverv
Hent inspiration til indretning fra mere end 100 high-end leverandører, se de nyeste temaer, profiler, projekter og messe-omtaler.
Lammhults og Abstracta inviterer INDRET.dk's læsere til FORÅRSMINGLE - book plads nu!
Se vores nyheder og mød designeren Anya Sebton
Kvadrat Celebrates Hallingdal 65
For at fejre sit første og mest ikoniske tekstil, Hallingdal 65, har Kvadrat inviteret syv internationale kuratorer til at udvælge designtalenter fra syv centrale regioner
Le Klint: The TUBE - Milano
“inside – out” - et visionært samarbejde om lys og skygge, form og materiale
Tema om lys: Lys fra krystaller
Chairman blev møbelklassiker ved et tilfælde…
Siden sin ”fødsel” i 1991 har Chairman-stolen solgt mere end 50.000 eksemplarer – og stolen holder prisen på web-auktioner, for Chairman er tidløs, komfortabel og eksklusiv
Elevatortårn i ”Det levende hus” hos Tryg
Fridbjørg arkitekter, som har stået for implementeringen af projektet, har tegnet en ”kulturel grøn” udsmykning af et elevatortårn
Fraster har indrettet advokatfirma Norbom & Vinding samt Toldboden, Århus
Se hvordan de har løst problemer med støjdæmpning og trinlydsdæmpning
Light + Building 2012 - optakt
Belysning, integreret bygningsteknologi og energieffektivitet
MAISON&OBJET fortsætter succesen!
Trods krisen fortsætter besøgstallet med at stige på MAISON&OBJET
Nyhedsbrev
Tilmeld dig til nyhedsbrev
I omegnen af 700.000 danskere lider af alvorlige rygsmerter, smerter der i dag er årsag til 2/3 af sygefraværet blandt folk med stillesiddende arbejde. Dette har fået den aalborgensiske producent af ergonomiske stole, VELA, til at udvikle en ny stol, der forebygger og afhjælper rygproblemer.
"Det er et faktum, at stillesiddende arbejde giver rygproblemer - og et stigende sygefravær. Når mere end hver tredje vokse dansker i dag har stillesiddende arbejde, og arbejdsmarkedet i forvejen er presset, er det klart for enhver, at der er brug for nye tiltag," konstaterer salgs- og marketingdirektør hos VELA, Poul Erik Jensen.
Designer Sofie Hemmert har analyseret siddestillinger og belastninger på siddeknoglerne, og har på baggrund af resultaterne udviklet et specieldesignet sæde, som kan bevæge sig, og dermed træner ryg, lænd og mavemuskler effektivt, mens man arbejder.
VELA har også udviklet en ny kontorstol til overvægtige, VELA Latin 400, der ligner en almindelig kontorstol, men som tåler op til 155 kg mod en normal kontorstols 125 kg.
Links